Arbejdskraft til Vækst og Velfærd

Strategi for sikring af adgang til kvalificeret arbejdskraft i Sønderjylland og bud på hvad vi selv kan gøre. JUNI 2020.

Læs strategien her

Projekt Partnerliv

Når et job besættes i en af de mange Syddanske virksomheder, påvirker det ikke kun virksomheden og den nyansatte medarbejder. Det påvirker i ligeså høj grad medarbejderens partner og familie. Det gælder især, når ansættelsen efterfølges af en flytning. Måske er det en flytning til en ny by – til en ny region – eller endda et nyt land. Men fælles for alle er, at den nyansatte medarbejder, den medfølgende partner og de medfølgende børn pludselig står alene, oftest uden et kendskab til området og uden et netværk.

Læs mere om projektet her
Work-Live-Stay og Udviklingsråd Sønderjylland har gennem projektet haft success med at hjælpe de medflyttende ægtefæller med at komme i job, praktik, og uddannelse.

Uddannelse

På  uddannelsesområdet har URS gennemført større udviklingsprojekter og møder om mulige udviklingsprojekter med SDU, EUC Syd og UC syd. Samarbejdet er i dette tilfælde knap så meget rettet mod rammebetingelserne, men mere mod de aktiviteter, vi igangsætter i erhvervsklyngeudviklingen.

Der undersøges løbende sønderjyske virksomheders muligheder for at få adgang til kompetencer på videregående niveau, f.eks. indenfor logistik/supply chain management, effektelektronik eller e-handel.

Overblik over uddannelsesinstitutioner

Jobs

I URS arbejder vi sammen med andre aktører i indsatsen omkring tilgængelig kvalificeret arbejdskraft.

Overblik over Sønderjyske Jobportaler

Tilflytter service

  • Personlig sparring ved forespørgsler om tilflytning
  • PartnerJob – Jobsøgningshjælp til en medflyttende partner
  • Hjælp til netværk med både lokale og andre tilflyttere
  • Information om kultur- og fritidsliv
Tilflytterservice